Alçıpan

Kartonpiyer ve alçıpan uygulamaları evinizi, ofisinizi dekore eden, zenginleştiren sınırsız şekillerde üretilebilen alçı uygulamalarıdır. 

Kartonpiyerler, iç veya dış mekanları dekoratif kabartmalarla süslemek amacıyla genel olarak duvarlar ile tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde uygulanan, sertliği arttırılmış mukavva veya kıtıklı alçı olarak tanımlanabilir. Mekanlarınıza her türlü gizli ışık, kemer, göbek veya alçıpan bölme duvar gibi uygulamaları sorunsuz şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Kullanılan Başlıca Alçıpan Çeşitleri :

• Flex Alçıpan (FX)
Klasik yapı malzemelerine oranla daha fazla ses yalıtımı ve yangına dayanımı sağlayan, düzgün yüzeyli hafif plakalardır. Bölme duvar, duvar giydirme, kuru sıva ve asma tavan sistemlerinde kullanılır.
 
• Yangına Dayanıklı Alçıpan (FR)
Yüksek derecelerde ateşe dayanım talebini karşılayabilmek için, cam elyafı katkılı yapılarak yangına dayanım süresi arttırılmış bir alçıpan çeşididir.
 
• Suya Dayanıklı Alçıpan (WR)
Su itici özelliği olan bir Alçıpan çeşididir. Her türlü ıslak hacim ve nemli ortamda kullanılır.

• Su + Yangına Dayanıklı Alçıpan (WR + FR)
Suya Dayanıklı ve Yangına Dayanıklı Alçıpanların ortak özelliklerini içinde barındıran bir Alçıpan tipidir.

• Nem Tutucu Alçıpan
Flex Alçıpandan mamul, arka yüzü alüminyum folyo kaplı bir Alçıpan çeşitidir. Arasında yüksek derecede ısı farkı olan mekanlarda ve sıhhi ve/veya havalandırma tesisatının bulunduğu bölme duvar ve asma tavan uygulamaları aralarında, terleme olan yüzdeki suyun ve nemin malzeme içine sızmasını ve diğer tarafa geçmesini engellemek ve malzemenin ömrünü uzatmak için kullanılır.

• Herform Alçıpan (HRF)
Herform Alçıpan, iç dekorasyon düzenlemelerine uygun esneklikte bir Alçıpan tipidir. Kuru ve ıslak olarak şekillendirilebilme özelliği bulunmaktadır.

• Herkül Alçıpan (HRK)
Yapıların zemin döşemesinde kullanılan Herkül Alçıpan, kuru yer döşeme uygulamaları ile mükemmel ses emme değerlerine ulaşmaktadır.

• Karo Alçıpan (KR)
İsteğe bağlı olarak Flex Alçıpan veya Suya Dayanıklı Alçıpan'dan kaplamasız olarak üretilen değişik renklerde dekoratif asma tavanlar yaratabileceğiniz bir üründür. Suya dayanıklı ve boyalı alternatifleri bulunur.

• Karolam Alçıpan (KRL) 
Alçıpan'ın ön yüzüne kendinden desenli PVC folyo, arka yüzüne alüminyum folyo kaplanarak üretilen bir asma tavan ürünüdür. İsteğe bağlı olarak Flex Alçıpan veya Suya Dayanıklı Alçıpan'dan üretilir. Farklı renk ve desen seçenekleri bulunmaktadır.
 
• Akustik Alçıpan (AKS)
Akustik mekanlarda ses yalıtımı sağlamak için kullanılan bir karolaj tavan ürünüdür. Flex Alçıpan'dan, değişik desenlerde dairesel delikli olarak üretilmektedir. Arka yüzey ses yalıtmaya ve tozumaya karşı tül kaplı, ön yüzey ise beyaz boyalıdır.
 
Alçıpan | Alçıpan Bölme Duvar | Alçıpan Asma Tavan AKustik Ses Yalıtımı

Alçıpan Bölme Duvar 
Metal iskeletin her iki yüzüne hafif bir malzeme olan Alçı Levhanın vidalanması ile oluşturulan, oda duvarları, tesisat duvarları, WC ve banyo bölmeleri elde edilebilen, taşıyıcı olmayan Bölme Duvardır 
Alçı plaka sıva yerine mevcut duvara yapıştırılarak kullanılabilir. Sıvada mevcut olan dalgalanmalar olmadan düzgün ve estetik bir görünüm sağlanır 
Hafif olmasından dolayı binanın taşıyıcı sistemine etkisi azdır. Bina hareketleri ile uyumludur. 
 
 
 
ALÇIPAN - ALÇIPAN BÖLME DUVAR
 
Alçıpan, duvar kaplaması, veya alçıpan olarak bilinen alçıpan, duvar ve tavanlarda iç bitirmek için tüm dünyada kullanılan ortak bir inşaat ürünüdür.. Genellikle ahşap, kumaş, deri yüzeyine uygulanan ürünler, çeşitli bitmiş boya , ve alçı
Alçıpan, alçı sıvalı çekirdek gümrüklü olmuştur ve duvarların yapımında kullanılan kağıt tabakaları oluşur.  Alçıpan, alçıpan veya duvar kaplaması olarak da bilinir. . Alçı levhalar, İngiltere ve ABD'nin bazı bölgelerinde ve belli koşullarda ev yapımında kullanılan, aynı zamanda ıslak sıva tercih edilir.
En yaygın olarak bulunan, duvar ve tavanlar için 9.5mm için alçı levha kalınlığı 12.5mm. Alçıpan kalınlıkları için kullanılabilen yeni boyutlar biri 15mm.
Burada alçıpan boyutları maliyeti içine bir bakış açısı:
 
 
Islak sıva kullanmanın dezavantajları nedeniyle, daha fazla insan evlerini alçıpan kullanmaya başladı ve bu  son 30 yılda sadece arttı. Bugün, hızla koymak olabilir ve zımpara kağıdı, bant, ve boya kullanarak kolayca bitmiş olabilir gibi duvarlarda alçıpan kullanarak için giderek artan popülaritesi var
Sıva - Alçı Yönetim Kurulu ve nasıl Sıva Islak karşılaştır
Alçı, doğal ve sentetik olmak üzere iki formlarda kullanılabilir.
Doğal alçı, dünyada yüzyıllar boyunca mayınlı olmuştur ortak bir mineraldir . büyük alçı taşı yatakları vardır.
Sentetik alçı, kömür yakan elektrik santrallerinin emisyon temizlik bir yan ürünüdür .
Kükürt dioksit saf alçı formu ezilmiş kireçtaşı, kalsiyum karbonat ve su ile birleştirilmiştir.
Alçı Levha Üretim Süreci
Alçıpan Boyutları ve Türleri
Alçıpan 48 "ve 54" genişlikleri ve uzunlukları 8-16 metre fabrika kesim. Uygulamaya bağlı ve / veya kod gereksinimlerini yapı kalınlıkları değişir.
Normal: Standart çekirdek ve kağıt duvarlar ve tavanlar için son bir yüzey olarak kullanılır.
Tip X ve C Tipi: yangın direncini artırmak için fiberglas lifler ve diğer katkı maddeleri ile üretilmiştir
Suistimal / Darbeye Dayanıklı: Bu ürünler, çizilme ve yıpranmaya dayanıklı yüz kağıt ve göçük dayanıklı çekirdek ve trafiğinin yüksek olduğu alanlarda kullanılır. Available in 5/8”. 5 / 8 "mevcuttur.
Dayanıklı Küf / Küf: Yeni konut ve ticari pazar, bu kurulların, çekirdek ve daha yüksek düzeyde bir koruma oluşturmak için yüz kağıt fazla suya dayanıklı kimyası ile tasarlanmıştır .


Etiketler : Alçıpan