Mantolama

Mantolamadan beklenen en önemli unsur ısı yalıtımı sağlamasıdır. ısı yalıtımı da, kışın ısınma , yazın da ısı seviyesini düşürmek gayesiyle yapılan masrafların genel bir oranla % 50 tasarruf edilmesini sağlar. Mantolamanın en kaliteli malzemeler ile yapılması da son derece önemlidir. 
 
Akrilik sıva kaplamaması kullanılan uygulamalar fileli mantolama uygulamalarına kıyasla uygulanması daha pratik olan kaplamalardır. Akrilik sıva kaplaması ile yapılan bina mantolama elastik özelliğe sahip olması sebebiyle sıcak soğuk iklim farklarından kaynaklanan ısı dalgalanmalarından etkilenmemektedir. 
 
Bina mantolama işlerinde yapılması gerekli olan ilk iş cephe yüzeylerinde dökülmeye yüz tutan bölgelerdeki boya veya bozulan sıva kazınıp, delinmiş kısımlar kapatılarak mantolama uygulanacak yüzey sağlam bir hale getirilir. 
 
Bina Mantolamada Size Özel Çözümler
 
Bina mantolamada polistren levhalar da sıkça tercih edilmektedir. Söz konusu levhaların birincisi kısa formda XPS denilen ekstrude polistiren ısı izolasyon levhası diğeri ise EPS denilen genleştirilmiş polistiren sert köpükten üretilen expanded polistiren levhadır.
Sıva filesi, minimum 145 gr/m2 ağırlığında üretilir. Alkali ve kimyasal malzemelere karşı mukavemeti yüksek cam elyaf malzemelerdir. Sıva işlemi içinde alkali barındıran karışımlardır. Fakat cam elyafı alkaliye karşı dayanıklı bir malzeme değildir. Sıva filesinin sıvaya, başka bir deyişle alkaliye karşı dayanma gücünün arttırılabilmesi için, mukavemetli güçlü saf camdan imal edilmiş olması ve kafi derecede aprelenmesi olması son derece önemlidir.


Etiketler : Mantolama