Dis Cephe Boyama

Dış Cephe Boyama

İç mekan boyama uygulamalarından ayrı olarak dış cephe boyama çalışmaları çok daha fazla efor ve usta bir işçilik ister. Boyanması gereken minik kısımlar dışında dış cephe boyama işlerini işin ustasına bırakmanızı tavsiye ederiz. Dışarıdaki iklim şartlarının da boya çalışmasını doğrudan etkilediğini unutmamalısınız. Dış cephenin güneşe ne kadar maruz kaldığı, iklimin kuru veya nemli oluşu, dış cephenin yüzeyi gibi noktalar boya seçimi ve uygulamasını yakından ilgilendirmektedir.

Dış Cephe Boya Renkleri

Dış cephe boyama işleminde kullanılan boyalar genel olarak akrilik boyalar, elastik esaslı ve plastik olmak üzere üç sınıfta incelebilmektedir. Örnek vermek gerekirse elastik esaslı dış cephe boyaları, yeni binalarda uygulanırsa zaman içerisinde elastikiyeti sayesinde binaya uyum sağlaması adına oldukça yararlı olacaktır. Bina yüzeyinde meydana gelmiş pürüz ve çatlamaları da giderebilmek için de düşünülebilir veya uzun zaman çatlama oluşumuna karşı önlem olarak kullanılabilir.

Silikon dış cephe boyaları, içinde bulunan silikondan dolayı su emme özelliği önemli oranda giderilmiştir ve üzerine düşen suyu itme özelliğine sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde bina cephesinde oluşacak kabarmaların da uzun süre önüne geçilmiş olur.

Ayrıca denize yakın veya nem oranının yüksek olduğu bölgelerde küf önleyici boyalar tercih edilmelidir. Bu boyalar kullanılmadığında bina yüzeyinde bölgesel olarak yosun oluşumu görülebilmektedir. Aşağıda örnek olması adına dış cephe boya renklerini inceleyebilirsiniz.


Etiketler : Dis Cephe Boyama